czwartek, 29 września 2011

Czym różni się rolnictwo permakulturalne od rolnictwa konwencjonalnego i ekologicznego?

Przykłady:

OGRODNIK KONWENCJONALNY
Gdy konwencjonalny ogrodnik chce pozbyć się chwastów ze swojego ogrodu - pryska chwasty chemikaliami by je wytłuc np. wszystko palącym roundapem.
Mądry rolnik konwencjonalny także korzysta z wiedzy ekologicznej i permakulturowej, ale wykorzystuje ją  marginalnie gdyż koncentruje się na uzyskaniu jak największych plonów jak najmniejszym kosztem.
Rolnik konwencjonalny także jest zobowiązany stosować płodozmian w celu uniknięcia nadmiernego wyjałowienia ziemi. To jest w jego interesie i dba o to, by na tym samym kawałku ziemi co roku inna roślina była siana, gdyż monokultury przyczyniają się do wyjałowienia ziemi i wzrostu zachorowalności roślin - tam gdzie w tym samym miejscu sieje się to samo przez lata, ciągną w to miejsce i rozprzestrzeniają się zawzięcie rozmaite  pasożyty i choroby danej rośliny powodując marne plony.

OGRODNIK EKOLOGICZNY
Gdy ogrodnik ekologiczny chce się pozbyć chwastów ze swego ogrodu - rwie je łapami i całymi dniami lub pieli ogród intensywnie i wielokrotnie przy użyciu traktora i podpiętego do niego opielacza.
Ponadto ogrodnik ekologiczny wyszukuje różne permakulturowe sposoby na chwasty i pasożyty.
Np. sieje aksamitkę w pobliżu pomidorów - bo aksamitka odstrasza nicienie, które niszczą pomidory.

OGRODNIK PERMAKULTURALNY
Gdy ogrodnik permakulturalny chce się pozbyć chwastów ze swego ogrodu - ustawia klatkę z kurami, które mu wydziobują chwasty wraz z ich nasionami, co więcej, kury wydłubują z ziemi robale podżerające pożyteczne warzywa, mało tego - kury zostawiają w tym miejscu pożyteczny obornik!
Ogrodnik permakulturowy koncentruje się na wynajdywaniu naturalnych metod uprawy ziemi i hodowli zwierząt, które są maksymalnie zgodne z naturą i nie szkodzą naturalnemu środowisku. Ważne dla rolnika permakulturalnego jest to, by produkcja rolnicza była zdrowa zarówno pod kątem jakości płodów rolnych jak i pod kątem metod ich uzyskiwania.
Można by rzec, że ogrodnik permakulturowy, to ogrodnik ekologiczny ortodoksyjny, bo idzie dalej w naturę np. zastępuje użycie maszyn spalinowych czyli traktorów itp. pracą koni.

I w tym momencie mogę o sobie powiedzieć, że ja jestem rolnikiem ekologicznym ortodoksyjnym czyli permakulturalnym :)

Podoba mi się także zawarta w słowie "permakulturalna" słowo "kulturalna", gdyż mam się za taką :)
Wiele czytam na temat ekologicznych i permakulturalnych metod uprawy ziemi i hodowli zwierząt, więc jestem kulturalną osobą :)))

Powiem więcej, wiele permakulturalnych sposobów uprawy ziemi i hodowli zwierząt sama odkryłam i stosuję je na codzień!

środa, 28 września 2011

Owocowa ścieżka

Dla mnie permakultura to to samo co życie w harmonii z naturą, które propaguję od lat.
Podpatruję naturę i wykorzystuję jej moc i pomoc do gospodarzenia na moim ekologicznym Rancho.
Dziś ku swej radości odkryłam, że na pastwisku wyrosło około 20 młodych jabłonek.
To moje ukochane konie uwielbiające jabłka – zjadają spadające pod jabłoń owoce, a następnie rozsiewają zawarte w nich nasiona razem z obornikiem. Pozwolić im na to – to totalna idealna permakultura w najczystszej postaci. Dzięki moim koniom zyskałam około 20 sadzonek kwaśnych jabłek dobrych na przetwory, jakiejś starej odmiany odpornej na surowe warunki Mazur Garbatych. Jedno jest pewne – jabłoń ta nie wymarza i całkiem dobrze owocuje, nawet corocznie – odkąd ją porządnie nawiozłam obornikiem.
Me konie upodobały sobie tę jabłoń i często pod nią żerują. Tak się składa, że najchętniej chodzą jedną lub dwiema wydeptanymi ścieżkami. Wzdłuż tych ścieżek najczęściej pozostawiają obornik. I tak powstała owocowa ścieżka.
Zastanawiam się, czy zostawić te jabłonki na pastwisku czy je wykopać i wkopać w sadzie. Tam byłyby bezpieczniejsze – na razie są młode i elastyczne i końskie kopyta im za bardzo nie szkodzą, ale jak podrosną to mogą ulec połamaniu podczas galopu końskiego.
Poza tym w sadzie są braki po pokradzionych, zniszczonych przez dziki i wymarzniętych drzewkach.
Trzeba te miejsca uzupełnić. Tak więc drzewka trafią do sadu, ale na razie spokojnie sobie rosną na wygryzionym do cna pastwisku.
Na pastwisku znalazłam też sadzonki dzikiej róży i głogu. Je pewnie też przesadzę. Chociaż z drugiej strony, bioróżnorodność pastwiska bardzo mi odpowiada.
Dzika róża i głóg - poza tym, że kwitną ładnie i owocują, mają kolce więc nadają się na żywopłoty obronne. Zatem być może posadzę je na miedzy...

Wracając wczoraj z miasteczka wiejską drogą żwirową zbierałam też owoce, które następnie celowo rozrzucałam na poboczach, po to, by wyrosły z nich drzewa owocowe. Robię tak od lat. Dzięki mnie przy drodze rośnie już sporo drzew owocowych.

piątek, 23 września 2011

Co to jest permakultura?

Zacznijmy od definicji czyli od wyjaśnienia co to właściwie jest ta permakultura? Kilka definicji można znaleźć w wyszukiwarce google. Oto one:

“Permaculture is an approach to designing human settlements and agricultural systems that are modelled on the relationships found in natural ecologies.”
http://en.wikipedia.org/wiki/Permaculture

Permakultura  to sposób projektowania ludzkich osiedli i systemów rolnych, który wzoruje się na relacjach  spotykanych w naturalnych ekosystemach.

Permaculture works with nature to make a better world for all. By observing the natural world we can see a set of principles at work. Permaculture design uses these principles to develop integrated systems that provide for our needs of food, shelter, energy and community in ways that are healthy and efficient. We can use permaculture design methods to improve the quality and productivity of our individual lives, our society and our environment.”
http://permaculture.org.uk/

Permakultura współpracuje z naturą by zbudować lepszy świat dla nas wszystkich. Poprzez obserwowanie naturalnego świata zauważamy zbiór naturalnych zasad w działaniu. Projektowanie permakulturalne korzysta z tych zasad by rozwijać zintegrowane systemy, które zaspokajają nasze potrzeby pożywienia, schronienia i społecznościowe w sposób, który jest zdrowy i efektywny. Możemy stosować metody projektowania permakulturalnego, by poprawić jakość i produktywność naszego indywidualnego życia, naszego społeczeństwa i środowiska.

“Permaculture combines three key aspects:
Permakultura składa się z trzech aspektów:
1. an ethical framework
1. ramy etyczne
2. understandings of how nature works, and
2. rozumienie jak funkcjonuje natura, i
3. a design approach
 3. podejście projektowe
This unique combination is then used to support the creation of sustainable, agriculturally productive, non-polluting and healthy settlements. In many places this means adapting our existing settlements. In other cases it can mean starting from scratch. Both offer interesting challenges and opportunities.
Ta unikalna kombinacja jest wówczas stosowana do wspierania tworzenia zrównoważonych, rolniczo produktywnych, nie zatruwających środowiska naturalnego zdrowych osiedli. W wielu miejscach oznacza to adaptowanie naszych istniejących osiedli. W innych przypadkach oznacza to budowanie takich osiedli od podstaw. Oba przypadki oferują interesujące wyzwania i możliwości. 

Przyjmując to podejście, należy możliwie niskim nakładem kosztów adaptować wszelkie dostępne w mieście przestrzenie na cele zrównoważonego rozwoju oraz odzyskiwać te, które da się odzyskać.
I tak w dużych miastach należy zadbać o każdy najmniejszy skwerek, a nawet balkon, o zagospodarowanie dachów celem tworzenia zielonych wysepek. Dachy należy adaptować na zielone wysepki - bezpieczne miejsca, gdzie można usiąść z książką wśród zieleni posadzonych tu w dużych donicach roślin. Wśród roślin powinny znaleźć się nie tylko kwiaty, ale i zioła i przyprawy przydatne w kuchni. W mikro skali każdy posiadacz balkonu może się w swój indywidualny sposób przyczynić do ubogacenia pustyń jakimi są wielkie blokowiska - poprzez posianie czy posadzenie roślin na swoim balkonie.
Na skwerach powinno się sadzić drzewa owocowe wysokopienne, starych, tradycyjnych odmian - nie tylko dla kwiatów i owoców, ale także dla ich produkcji tlenu i zatrzymywania nadmiaru wody w korzeniach w czasie wiosennych roztopów. Takie drzewa to także siedlisko bytowania ptaków. Twórzmy ptakom azyle wśród naszych jałowych betonowych pustyń. O ile przyjemniej jest otworzyć okno i posłuchać śpiewu ptaków w miejscu zamieszkania niż wizgu jadących samochodów...
Pamiętam, że mnie rano budziło gruchanie gołębi. Ktoś niedaleko mnie hodował gołębie i siadywały one na dachu budynku w którym mieszkałam. Sympatycznie było słuchać ich gruchania co rano docierającego z dachu przewodami kominowymi ;)))
Samochody należy zamienić na rowery i bryczki konne. Zarówno rowery jak i konie nie produkują zanieczyszczających powietrze w mieście spalin, a w przypadku obecnych coraz większych korków - będą szybszym i skuteczniejszym środkiem transportu. Naukowcy powinni skupić się na produkcji pojazdów napędzanych energią słoneczną, bo nie zanieczyszczają one planety.
The word ‘permaculture’ comes from ‘permanent agriculture’ and ‘permanent culture’ – it is about living lightly on the planet, and making sure that we can sustain human activities for many generations to come, in harmony with nature. Permanence is not about everything staying the same. Its about stability, about deepening soils and cleaner water, thriving communities in self-reliant regions, biodiverse agriculture and social justice, peace and abundance.”
http://permaculture.org.uk/knowledge-base/basics
Słowo "permakultura" pochodzi od słów "stałe rolnictwo" i "stała kultura" - chodzi tu o lekkie (nie niszczące jej) życie na planecie, bez jej niszczenia ciężkim przemysłem i zanieczyszczeniami oraz bez nadmiernego jej eksploatowania monokulturalnym rolnictwem prowadzącym do wyjałowienia ogromnych obszarów ziemi; chodzi o to, by w harmonii z naturą zaspokoić przyszłym pokoleniom ich wszystkie potrzeby. Nie chodzi tu o stałość w pozostawaniu wszystkiego bez zmian. Chodzi tu o stabilność, o pogłębienia gleb i czystszą wodę, rozkwitające społeczności i samowystarczających regionach, bioróżnorodność w rolnictwie i sprawiedliwość społeczną, pokój i obfitość"
“Permaculture (permanent agriculture) is the conscious design and maintenance of agriculturally productive ecosystems which have the diversity, stability, and resilience of natural ecosystems. It is the harmonious integration of landscape and people — providing their food, energy, shelter, and other material and non-material needs in a sustainable way. Without permanent agriculture there is no possibility of a stable social order.
Permakultura (stabilne rolnictwo) jest świadomym projektowaniem i utrzymywaniem rolniczo produktywnych ekosystemów, które charakteryzują się różnorodnością, stabilnością i
“Permaculture design is a system of assembling conceptual, material, and strategic components in a pattern which functions to benefit life in all its forms.
“The philosophy behind permaculture is one of working with, rather than against, nature; of protracted and thoughtful observation rather than protracted and thoughtless action; of looking at systems in all their functions, rather than asking only one yield of them; and allowing systems to demonstrate their own evolutions.”
http://permaculture.org.au/what-is-permaculture/
Co-founder of Permaculture David Holmgren says:
“permaculture is ‘Consciously designed landscapes which mimic the patterns and relationships found in nature, while yielding an abundance of food, fibre and energy for provision of local needs.’ ”
http://www.holmgren.com.au/DLFiles/PDFs/Essence_of_PC_eBook.pdf
On the back of Patrick Whitefield‘s “Permaculture in a Nutshell” it says:
“Permaculture is a creative approach to abundant and fulfilling lifestyles. It is for everyone wishing to live sustainably and tread more lightly on the Earth.
“Permaculture is an ecologically sound approach to providing for our needs, including our food, shelter and social structures. Is is based on co-operating with nature and caring for the Earth and its people.”
In Patrick Whitefields’ “Earth Care Manual” it says:
“Permaculture means different things to different people, but at root it means taking natural ecosystems as the model for our own human habitats. Natural ecosystems are, almost by definition, sustainable, and if we can understand the way they work we can use that understanding to make our own lives more sustainable.”
In the intro to Graham Burnett‘s “Permaculture: A beginners’ guide” it quotes Bill Mollison as saying:
“Permaculture offers a radical approach to food production and urban renewal, water, energy and pollution. It integrates ecology, landscape, organic gardening, architecture and agro-forestry in creating a rich and sustainable way of living. It uses appropriate technology giving high yields for low energy inputs, achieving a resource of great diversity and stability. The design principles are equally applicable to both urban and rural dwellers”
http://files.uniteddiversity.com/Permaculture/permaculture_beginners_guide.pdf
And also adds:
“‘PERMACULTURE’ is a word that was originally coined in the mid seventies by two Australians, David Holmgren and Bill Mollison, to describe the design system pioneered as a response to what they, and many others globally, saw as serious challenges to the survival of all of us. Originally derived from the words ‘PERMAnent agriCULTURE’, permaculture has gone beyond it’s roots in looking at strategies to create sustainable food growing methods to become a worldwide movement encompassing all aspects of how we as human beings can live harmoniously in relation to our Earth and it’s finite resources- A PERManent CULTURE. Permaculture now probably has as many defintions as there are practitioners, but one that is particularly useful might be- “CREATING SUSTAINABLE HUMAN HABITATS BY FOLLOWING NATURE’S PATTERNS”"
http://files.uniteddiversity.com/Permaculture/permaculture_beginners_guide.pdf
In Toby Hemenway‘s “Gaia’s Garden” he says:
“If we think of practices like organic gardening, recycling, natural building, renewable energy, and even consensus decision-making and social-justice efforts as tools for sustainability, then permaculture is the toolbox that helps us organize and decide when and how to use those tools. Permaculture is not a discipline in itself but rather a design approach based on connecting different disciplines, strategies, and techniques.”
On the Scott Pittman’s Permaculture Institute page it says:
“Permaculture is an ecological design system for sustainability in all aspects of human endeavor. It teaches us how build natural homes, grow our own food, restore diminished landscapes and ecosystems, catch rainwater, build communities and much more.”

All above Polish translation by Indianka

Blog permakulturalny

Pora podsumować 9 lat doświadczeń gospodarskich na ziemi mej cudnej, która mimo upływu lat nadal mnie zadziwia...

Ziemia się szybciej kręci i czas szybciej ucieka

Ja to czuję od dłuższego czasu, że czas szybciej biegnie niż dawniej. Sądzę, że to ma związek z tym, że Ziemia zwiększyła obroty. Brakuje mi...