sobota, 9 lutego 2013

Czeremcha

Ostatnio zainteresowała mnie czeremcha, z racji tej, że kilka sztuk jej rośnie na mojej ziemi.  Właściwie parę, bo te pozostała są uszkodzone przez wichry lub zaatakowane przez grzyby. Czeremcha wiosną pięknie kwitnie i pachnie, ale wyczytałam, że nie jest dobrze ją uprawiać w pobliżu sadów. Jednak to ładne drzewo i myślę, że kilka sztuk warto zachować po tym, co poniżej wyczytałam - nie tylko ładnie wygląda i kwitnie, ale także jest to drzewo pożyteczne. Owoce są jadalne i nadają się na nalewki, a inne części drzewa jako naturalne medykamenty, plus drewno jest cennym surowcem meblarskim i do wyrobu drobnych przedmiotów drewnianych. Więc niech rośnie :)

"Czeremcha zwyczajna – gatunek drzewa lub dużego krzewu z rodziny różowatych. Znana także pod nazwami: czeremcha pospolita, śliwa kocierpka, trzemcha, czeremucha, smrodynia. Występuje w całej Europie, Azji Mniejszej i zachodniej Syberii. W Polsce jest rośliną pospolitą.

Drewno

Dosyć twarde i sprężyste, o drobnych słojach.

Cechy fitochemiczne

Związki lotne wydzielane przez kwiaty zawierają dużo bakteriobójczych fitoncydów. Kora, liście i kwiaty roztarte w palcach wydzielają silny, nieprzyjemny zapach. Kora i pąki liściowe zawierają glikozydy cyjanogenne (prulaurazyna, prunazyna). Nasiona zawierają amigdalinę (ok. 1,5%), która łatwo ulega hydrolitycznemu rozkładowi, dając w efekcie silnie trujący cyjanowodór (kwas pruski).

Rozwój

Kwitnie w kwietniu i w maju. Kwiaty przedsłupne, owadopylne. Roślina miododajna. Owoce dojrzewają we wrześniu – październiku. Nasiona rozsiewane są przez ptaki.

Siedlisko

Olsy, lasy mieszane, zarośla, łęgi, wzdłuż rzek, strumieni i brzegów jezior[2]. Lubi gleby bogatsze, dość wilgotne, preferuje stanowiska częściowo zacienione.

Zastosowanie

Roślina ozdobna

Bywa sadzona w parkach i przy drogach. Stosowana w zadrzewieniach krajobrazowych na podmokłych terenach.

Roślina jadalna

Owoce są jadalne, z lekkim gorzkawym posmakiem (im później zebrane, tym mniej gorzkie). Po wysuszeniu wykorzystywane są na Syberii jako składnik nalewek i przyprawa do pierogów.

Roślina lecznicza

W medycynie ludowej uznawana była za roślinę leczniczą – m.in. młode liście zawierają glikozydowe związki lotne o własnościach odkażających, bakteriobójczych, a także toksycznych dla wielu owadów. Surowcem zielarskim jest kora czeremchy pozyskiwana z młodych gałązek, razem z pąkami liściowymi. Używana była w medycynie ludowej jako środek ściągający, moczopędny i przeciwreumatyczny.

Surowiec drzewny

Drewno wykorzystywane jest na niewielkie wyroby stolarskie.

Źródło:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Czeremcha_pospolita

2 komentarze:

  1. Mam pytanie, czy to jest czeremcha?
    http://bajkiakinajki.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam pytanie, czy to jest czeremcha?
    http://bajkiakinajki.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam na warsztaty permakulturalne na moim Rancho :)

Ziemia się szybciej kręci i czas szybciej ucieka

Ja to czuję od dłuższego czasu, że czas szybciej biegnie niż dawniej. Sądzę, że to ma związek z tym, że Ziemia zwiększyła obroty. Brakuje mi...