sobota, 25 sierpnia 2018

Uwielbiam truskawki


Są smakowite, a ich krzewinki fajnie się rozmnażają przez odrosty.
W tym roku Brunhilda ostrzeżona przeze mnie, nie zniszczyła odrostów.
Dzięki temu pojawiło się kilkanaście nowych sadzonek, które dziś skwapliwie przesadziłam na miejsce stałe, korzystając z mokrej pogody, która sprzyja sadzeniu. Kilka pierwszych sadzonek posadzonych wczoraj dobrze wygląda. Nawet nie przywiędły po przesadzeniu.
Dziś dokończyłam nasadzenia wczoraj zaczęte i dzięki temu uzyskałam nowy rząd truskawek. Pewnie w przyszłym roku rozrosną się i zaowocują.
Jak miło z ich strony :)

Indianka



Czas sadzić truskawki!

Czas sadzić truskawki!

Data publikacji 23.08.2017r.

Koniec sierpnia i początek września to ostatni dzwonek na sadzenie truskawek. Warto je mieć w ogrodzie, bo to skarbnica witamin i smaczne owoce wczesnego lata. Rośliny sadzone późnym latem łatwo się ukorzenią, ładnie rozkrzewią i zawiążą pąki kwiatowe. Dodatkowo zdążą się dobrze ukorzenić przed nadejściem zimy. Sadzeniu sprzyja również panująca pogoda obfitująca w opady deszczu.

Amatorsko sadzimy krzaczki w rozstawie 20 cm w rzędzie, a między rzędami utrzymujemy odległość do 70 cm. Możemy również sadzić rośliny systemem pasowo-rzędowym, gdzie dwa rzędy truskawek oddalone są od siebie o 30 cm, odległość między pasami to 70 cm, a rośliny w rzędzie umieszczamy co25 cm. Drugą metodą jest sadzenie roślin na zagonie, gdzie zagony oddalone są od siebie o 40 cm, a rośliny na zagonie sadzone są w odległości 20 do 30 cm

Truskawki sadzenie

Najlepszą porą sadzenia truskawek jest początek lipca, bo będą najlepiej plonowały w następnym roku. Jeśli posadziliśmy truskawki wiosną (kwiecień–maj), w pierwszym roku uprawy zbiory owoców będa niższe. Najlepszy plon jest w drugim lub trzecim roku, dlatego uprawiamy truskawki na jednym miejscu tylko trzy, cztery lata. Potem truskawkowy zagon należy wyznaczyć w nowym miejscu.

Truskawki uprawa

1. Truskawki uprawa stanowisko: nasłonecznione.
2. Truskawki uprawa gleba: zasobna w próchnicę, ale lekka, piaszczysto-gliniasta, przepuszczalna. Nie lubią gleby ciężkiej, podmokłej.
3. Sadzenie truskawek: ziemię należy spulchnić, a jeśli jest piaszczysta, nawieźć, przekopując ją z przesezonowanym obornikiem lub kompostem. Trzeba usunąć chwasty, zwłaszcza rozłogi perzu. Truskawki najlepiej jest uprawiać na zagonach wystających 15–20 cm ponad powierzchnię gruntu, tak żeby woda nie zalegała na grządkach.Rośliny sadzimy w rzędach w odstępie 40 cm, a w rzędzie co 20–30 cm, zależnie od siły wzrostu danej odmiany.

Uwaga! Przed posadzeniem truskawek należy sprawdzić, czy sadzonki są wolne od chorób i szkodników, oraz zwrócić uwagę, by nie były przesuszone, zwłaszcza korzenie, w przeciwnym wypadku przed sadzeniem trzeba na godzinę lub dwie wstawić je do wody.

4. Truskawki uprawa - pielęgnacja: truskawki mają płytki system korzeniowy i spulchniając glebę, łatwo go uszkodzić. Żeby uniknąć walki z chwastami, zabrudzenia owoców i zmniejszyć ryzyko zarażenia chorobami, zagony należy wyściółkowaćagrowłókniną lub słomą. Agrowłókniną przykrywamy cały zagon przed sadzeniem i nacinamy ją na krzyż w odpowiednich odstępach. Po rozchyleniu materiału w przeciętych miejscach sadzimy sadzonki. Słomę, pociętą na odcinki 10–20 cm, wykładamy pod koniec kwitnienia.
5. Truskawki uprawa - nawożenie: jeśli zagonu nie zasililiśmy nawozami organicznymi, możemy zastosować nawozy mineralne, dzieląc ich ilość na 2 porcje: na wiosnę i po zbiorach, kiedy roślina zawiązuje pąki na przyszły rok. Uwaga! Należy pamiętać o regularnym podlewaniu, zwłaszcza w porze owocowania, ale wczesnym rankiem i późnym wieczorem unikając polewania owoców.

Odmiany truskawek

Honeoye – truskawka bardzo wczesna, plenna, o jędrnych owocach, dobra do przyspieszania, odporna na mróz.
Kent – truskawka średnio wczesna, bardzo plenna, odporna na szarą pleśń.
Kimberly – truskawka wczesna, duże jędrne owoce.
Elsanta – truskawka wczesna, bardzo wydajna, duże owoce, łatwo wymarza w ostre zimy.
Elkat – truskawka średnio wczesna, duże owoce, bardzo plenna, mrozoodporna, łatwa w uprawie.
Polka – truskawka średnio późna, owoce duże, plenna, odporna na suszę, doskonała na przetwory.
Senga Sengana – truskawka średnio późna, bardzo plenna, mało odporna na szarą pleśń, ale odporna na mróz.
Florence – truskawka bardzo późna, plenna, bardzo duże owoce, odporna na szarą pleśń i mączniaka, wytrzymała na mróz.
https://m.wymarzonyogrod.pl/zakladanie-ogrodu/owoce-i-warzywa-w-ogrodzie/truskawki-uprawa-truskawek-i-odmiany,29_1940.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam na warsztaty permakulturalne na moim Rancho :)

Ziemia się szybciej kręci i czas szybciej ucieka

Ja to czuję od dłuższego czasu, że czas szybciej biegnie niż dawniej. Sądzę, że to ma związek z tym, że Ziemia zwiększyła obroty. Brakuje mi...