piątek, 24 czerwca 2016

Jakie rośliny odstraszają komary?

Jest pełnia lata. Mnóstwo uciążliwych owadów lata.
Pora je od siebie odsunąć.

Na strychu w skrzynkach posiałam lawendę.
Na parterze bazylię. Jeszcze nie wykiełkowały.
Może jakieś zerwane zioła polne odstraszają komary?

Na szczęście na towarzystwo much i komarów nie jesteśmy skazani. Intensywnie pachnące rośliny to skuteczny (i bardzo przyjemny) sposób, by insekty trzymały się z daleka od naszych domów i mieszkań. Wśród roślin, których nie znoszą owady, są popularne bazylia i mięta.

Mięta rośnie nad rzeczką, a bazylię posiałam w skrzyneczkach, także lawendę.

Póki lawenda i bazylia jeszcze nie rośnie, warto miętę powiesić nad łóżkiem.

Indianka

Jakie rośliny odstraszają komary?

Przedstawiam zioła i rośliny których olejki eteryczne i zapachowe są drażniące dla owadów:
1. Bazylia - odstrasza komary
2. Lawenda - mole, muchy
3. Mirt - komary
4. Tymianek - muszki
5. Mięta pieprzowa - muchy
6. Olejek waniliowy, pomarańczowy - komary
7. Kocimiętka - muchy, komary, karaczany
8. Oregano - muszki
9. Rozmaryn - komary, dodajemy kilka gałązek do ogniska lub grilla
10. Czosnek, po zjedzeniu - komary nie lubią zapachu czosnku który wydziela się z potem
11. Melisa, na komary

Zioła możemy wetrzeć w ciało, palić aby dym i zapach odstraszał owady, zagotować i spryskiwać powietrze, ciało spryskiwaczem lub zrobić woreczki zapachowe z mieszanką ziół oraz tradycyjnie posadzone w ziemi lub doniczce.
Najbardziej skuteczne wydają się być olejki eteryczne, waniliowy, pomarańczowy, lawendowy oraz kocimiętka.
Komary nie lubią zapachu niektórych roślin, dlatego warto je posadzić w ogrodzie czy przy tarasie, aby odstraszały uciążliwe insekty. Komary nie lubią aromatu takich roślin, jak:
  • plektrantus (tzw. komarzyca)
  • geranium
  • pelargonia
  • lawenda
  • koper włoski
  • kocimiętka.

Przykładowe rośliny odstraszające komary

Plektrantus (komarzycą) – to roślina o długich zwisających pędach, w naszym klimacie uprawiana jako jednoroczna, jej ozdobą są liście: zielone z białymi brzegami. Plektrantus można sadzić w pojemnikach bądź bezpośrednio w gruncie. Zapach liście plektrantusa odstrasza komary.
Kocimiętka – jest byliną dorastającą do 30–50 cm wysokości, która tworzy gęste kępy z długimi pokładającymi się na ziemi pędami. Cała roślina jest bardzo aromatyczna – jej zapach odstrasza komary, ale przyciąga koty, które lubią podgryzać roślinę.
Surmia (catalpa) – szybko rosnące drzewo z rozłożystą koroną i krótkim pniem, o nieco egzotycznym wyglądzie. Ma duże, dekoracyjne liście i białe kwiaty, które pojawiają się na przełomie lipca i sierpnia. Surmia zawiera olejki eteryczne odstraszające komary.
Bazylia – aromatyczna roślina przyprawowa, której zapach skutecznie odstrasza komary. Bazylię można sadzić w gruncie albo w donicach ustawianych w ogrodzie czy na tarasie.
Koper włoski – warzywo i roślina przyprawowa. Osiąga 90–200 cm wysokości, ma wzniesiony pokrój, pędy są silnie rozgałęzione i ulistnione trzykrotnie pierzastymi liśćmi o pochwiastych nasadach, które wraz z łodygą tworzą u podnóża rośliny, jadalne, bulwiaste zgrubienie, zwane potocznie cebulą.
Lawenda – bylina uprawiana jako roślina ozdobna oraz zielarska. Tworzy sztywne, wzniesione pędy pokryte szarym kutnerem, z wiekiem drewniejące w dolnej części. Lancetowane liście, także pokryte srebrzystym kutnerem, są silnie aromatyczne. W Polsce lawenda dorasta do około 50 cm wysokości i około 70 cm szerokości. Fioletowe kwiaty, zebrane w kłosowate kwiatostany, są także silnie aromatyczne. Lawenda skutecznie odstrasza komary.

Foto: Peter Radacsi / Shutterstock

1. Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)

Spośród kilkudziesięciu gatunków lawendy, ten najlepiej sprawdza się w polskim klimacie. Lawenda lubi przepuszczalną, lekko zasadową glebę i nasłonecznione stanowiska. Nie toleruje nadmiaru wody i zraszania.
Bodziszek (geranium) – to rodzaj bylin o aromatycznych liściach, kwitnących – w zależności od gatunku – na fioletowo, niebiesko czy różowo. Bodziszki to rośliny trwałe i łatwe w pielęgnacji, mogą rosnąć zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i i półcienistych, dobrze znoszą suszę. Ich zapach odstrasza komary.

Tymianek pospolity (Thymus vulgaris, zwany również macierzanką)

Tymianek potrzebuje jasnego, słonecznego stanowiska, osłoniętego od wiatru oraz żyznej przepuszczalnej gleby. Jeśli hodujemy go w ogrodzie, podlewamy, gdy podłoże jest suche, jeśli rośnie w doniczce - zasilamy w wodę dwa razy w tygodniu (latem częściej). Tymianek jest bardzo popularną przyprawą i rośliną leczniczą – stosuje się ją m.in. w problemach z trawieniem, biegunce i przeziębieniach.

Pelargonia szorstka (zwana również geranium lub anginką)

Liście geranium wydzielają charakterystyczny różano-cytrynowy zapach odstraszający insekty. Anginka to jedna z najpopularniejszych roślin ozdobnych. Lubi miejsca jasne (toleruje bezpośrednie słońce) i przewiewne.
Roślinę podlewamy rano (nigdy wieczorem - grozi to rozwojem grzybów), latem obficie.

Mirt pospolity (Myrtus Communis)

Mirt jest jedną z najstarszych i najbardziej popularnych roślin doniczkowych (sprawdza się i w domu, i na balkonie). Lubi jasne, przewiewne stanowiska (nie toleruje jednak pełnego słońca, które może poparzyć liście rośliny) i regularne zraszanie.

Plektrantus koleusowaty (Plectranthus coleoides) – zwany również komarzycą

Komarzycę z powodzeniem hoduje się w mieszkaniach, na balkonach i tarasach. Pięknie prezentuje się w wiszących doniczkach, przy ścianach i murach. Komarzyca toleruje zarówno stanowiska słoneczne, jak i półcieniste. Komarzyca wymaga bogatej w składniki odżywcze gleby i regularnego podlewania.

Bazylia (Ocimum basilicum)

Bazylia wymaga regularnego podlewania (gleba powinna być lekko wilgotna), uszczykiwania liści oraz pędów (dzięki temu ładnie się rozkrzewi) i przepuszczalnej, bogatej w składniki odżywcze gleby. Bazylia najlepiej czuje się w miejscach nasłonecznionych. Roślina nie tylko odstrasza komary, jest również wspaniałą przyprawą i sprzyja odchudzaniu (m.in. ułatwia i przyspiesza trawienie).

Mięta pieprzowa (Mentha piperita)

Mięta lubi słoneczne stanowiska i próchniczą, przepuszczalną, bogatą w wapń glebę. Mięta bujnie się rozrasta, dlatego warto sadzić ją w większych donicach i regularnie przycinać (dzięki temu ładnie się rozkrzewi). Lecznicze właściwości mięty znano już w starożytności do dziś stosuje się ją m. in. w dolegliwościach żołądkowych i menstruacyjnych, problemach z apetytem.

http://www.przyprawowy.pl/historia-przypraw/14-artykul/164-ziola-odstrzaszajace-komary-muchy-i-inne-owady.html
http://kobieta.onet.pl/dom/siedem-roslin-ktore-odstraszaja-komary-i-muchy/m3cvhg
http://m.wymarzonyogrod.pl/pielegnacja-ogrodu/ochrona-roslin-szkodniki-i-choroby-roslin/sposob-na-komary-w-ogrodzie-rosliny-odstraszajace-komary,14_2098.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam na warsztaty permakulturalne na moim Rancho :)

Ziemia się szybciej kręci i czas szybciej ucieka

Ja to czuję od dłuższego czasu, że czas szybciej biegnie niż dawniej. Sądzę, że to ma związek z tym, że Ziemia zwiększyła obroty. Brakuje mi...