środa, 22 czerwca 2016

Jeżówka purpurowa

Gdyby nie choroba, ta roślina już byłaby posiana w moim planowanym ogrodzie... Ja mam odmianę, którą sieje się w czerwcu.
Już jej przygotowałam miejsce i kurna chata jestem uziemiona w łóżku, zamiast dłubać w ziemi!

Na pohybel niedoczynności tarczycy!

Indianka

jeżówka purpurowa
Jeżówka purpurowa - Echinacea purpurea
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) jest byliną kłączową, w naszym klimacie całkowicie mrozoodporną. Od środka lata do października jeżówki stanowią doskonałą ozdobę ogrodowych rabat. Sztywne, szorstkie łodygi są pojedyncze lub górą rozgałęzione. Rośliny mogą osiągać do 1,5 m wysokości, a mimo to nie pokładają się i nie wymagają podpór. Liście są zielone, lancetowate, długości do 20 cm, ułożone skrętolegle. Kwiatostany jeżówki purpurowej, osiągające do 15 cm średnicy, wyrastają z łodyg pojedynczo. Składają się z kwiatów języczkowatych (płatków) odchodzących promieniście od stożkowatego środka, utworzonego przez kwiaty rurkowate.

Jeżówka purpurowa - zastosowanie i właściwości

Zastosowanie jeżówki purpurowej w ogrodzie, to przede wszystkim nasadzenia na rabatach bylinowych. Jeżówki szczególnie dobrze prezentują się rosnąc w grupie. Są to doskonałe rośliny do dużych ogrodów ziołowych i naturalistycznych oraz na kwiat cięty i do suchych bukietów. Jeżówki to rośliny miododajne, które zwabią do ogrodu nie tylko pożyteczne pszczoły ale też motyle. O wysokiej przydatności jeżówek do uprawy w ogrodzie decyduje też jeszcze jedna zaleta tych roślin - są niezwykle rzadko atakowane przez choroby czy szkodniki.
Warto też wspomnieć, że o popularności tych roślin zadecydowały nie tylko ich walory ozdobne ale także właściwości lecznicze jeżówki purpurowej.

 Od wieków Indianie wykorzystywali jeżówkę jako panaceum na ukąszenia węży i gojenie się ran, na ból gardła i oparzenia. Roślinie tej przypisuje się właściwości wspomagające naszą odporność, przez co jest polecana do leczenia przeziębień i niedoczynności tarczycy.

Do celów leczniczych wykorzystuje się zbierane w czasie pełnego kwitnienia kwiaty, bądź też korzenie, zbierane na jesieni z czteroletnich okazów.

Uprawa jeżówki purpurowej

Jeżówka purpurowa najlepiej rośnie w pełnym słońcu (choć toleruje też półcień), na żyznej, próchnicznej, dość wilgotnej ale przepuszczalnej glebie. Można ją uprawiać z siewu nasion. Wówczas nasiona siejemy w marcu pod osłonami lub w kwietniu wprost do gruntu. Uprawiana z nasion wymaga pikowania i przesadzenia na miejsce stałe we wrześniu. Mniej kłopotliwym sposobem uprawy jeżówki, polecanym amatorom, jest sadzenie kłączy wiosną. W sklepach ogrodniczych wybór kłączy różnych odmian jest dość spory, można znaleźć rośliny o kwiatach w pełnej gamie barw. Jeżeli zechcemy powiększyć liczebność swojej kolekcji jeżówek, rośliny te można rozmnażać wiosną przez podział kłączy lub przez sadzonki korzeniowe.

Ważne w uprawie jeżówki purpurowej:
  • glebę wokół roślin warto ściółkować
  • aby przedłużyć kwitnienie jeżówek, usuwa się przekwitnięte kwiatostany
  • przed nadejściem zimy trzeba ściąć łodygi
  • jeżówki źle znoszą przesadzanie
http://poradnikogrodniczy.pl/jezowka-purpurowa-echinacea-purpurea.php

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam na warsztaty permakulturalne na moim Rancho :)

Ziemia się szybciej kręci i czas szybciej ucieka

Ja to czuję od dłuższego czasu, że czas szybciej biegnie niż dawniej. Sądzę, że to ma związek z tym, że Ziemia zwiększyła obroty. Brakuje mi...