poniedziałek, 20 czerwca 2016

POZIOMKI - właściwości lecznicze owoców i liści poziomki





Jestem chora. Mam zapalenie krtani. Nie mogę mówić. Jestem osłabiona. Czuję się zmęczona i śpiąca. Przez większość dnia nie mam siły wstać.
Mam zdiagnozowaną niedoczynność tarczy i guzy krtani. Jest stan zapalny.

Zmusiłam się by wstać z łóżka. Poczłapałam noga za nogą na łąkę. Zapachniało truskawkami. Rozejrzałam się, czy który rolnik posadził tajną plantację truskawek na obrzeżach swojej ziemi, bo akurat graniczę z hodowcami krów, którzy pola użytkują wyłącznie na paszę. Nie. Nie ma plantacji truskawek.

Dalej pachniało słodko i truskawkowo. Spojrzałam pod stopy... A tam w trawie dziesiątki drobnych owoców dzikiej poziomki!
Siadłam, skubałam i jadłam :)


Zastanawiałam się, skąd w tym miejscu pojawiły się poziomki.
Przypomniałam sobie, że przed laty zakopałam w tym miejscu w ziemi kilka owoców z nasionami. Widać wykiełkowały i rozmnożyły się. I oto są :) Miła niespodzianka :)


No i od razu sprawdzam w internecie, czy ta fajna roślinka może mi pomóc w mojej chorobie:

"Właściwości lecznicze owoców i liści poziomki wykorzystywano w medycynie ludowej. Średniowieczni zielarze odkryli, że owoce poziomki „w gorączce jedzone ochładzają człowieka”, a ich sok zwalcza zgniłą woń z ust. Był to więc uniwersalny lek, którego właściwości zdrowotne wykorzystuje się do dzisiaj. Owoce poziomki są bowiem stosowane m.in. w celu leczenia chorób dziąseł i przyzębia, a liście wykorzystywane np. jako okłady na zranioną skórę.

Poziomki pospolite owocują głównie w czerwcu i lipcu. Oprócz dzikich gatunków, które rosną na słonecznych skrajach lasów i na polanach, wyróżniamy także poziomkę ogrodową. Należy jednak pamiętać, że owoce i liście poziomek z domowego ogródka mają słabsze właściwości lecznicze, niż te dziko rosnące.

Właściwości lecznicze owoców poziomki

podnoszą odporność organizmu i pomagają walczyć z infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi dzięki bardzo dużej ilość witaminy C (w 100 g poziomek znajduje się 60 mg witaminy C). W związku z tym już garść tych słodkich owoców pokrywa prawie 100% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę;

usprawniają pracę układu krwionośnego dzięki dużej zawartości potasu. W związku z tym mogą być stosowane m.in. w nadciśnieniu tętniczym, anemii czy krwawieniach macicznych;

blokują wchłanianie "złego" cholesterolu LDL, który może zatykać naczynia krwionośne, zwalczają wolne rodniki, które przyśpieszają proces starzenia, oraz hamują namnażanie się komórek nowotworowych. Wszystko dzięki karotenoidom - antyoksydantom, które nadają poziomkom czerwoną barwę;

dzięki zawartości garbników (katechiny, ellagotaniny) mają właściwości ściągające, działają przeciwbiegunkowo, przeciwzapalnie i przeciwkrwotocznie.

Garbniki, wiążąc się z białkami drobnoustrojów, działają odkażająco, strącają sole metali ciężkich i alkaloidy, w związku mogą być stosowane jako środki odtruwające.

 W medycynie naturalnej poleca się stosowanie wyciągów z surowców garbnikowych w formie okładów w celu leczenia stanów zapalnych skóry, a także w postaci płukanki w przypadku infekcji jamy ustnej i gardła;

pomagają w leczeniu chorób układu moczowego (m.in. zapaleniu pęcherza, kamicy nerkowej), ponieważ mają właściwości moczopędne;

usuwają szkodliwe produkty przemiany materii dzięki aktywności pektyn;

rozpuszczają kamień nazębny (dzięki kwasowi salicylowemu), a także przeciwdziałają chorobom dziąseł i przyzębia.

Warto wiedzieć, że współczesna fitoterapia poleca stosowanie surowych owoców poziomki (Fructus Fragariae), a także sporządzonych z nich przetworów, profilaktycznie jako środek witaminowo-odżywczy w miażdżycy, chorobach serca, niewydolności krążenia, a także w cukrzycy. Są także polecane w dnie moczanowej oraz jako łagodny środek przeczyszczający i przeciwgorączkowy.

Po suszone owoce można sięgnąć w przypadku dolegliwości ze strony układu moczowego i pokarmowego, ponieważ wykazują one silne właściwości moczopędne i przeciwbiegunkowe. Można je również wykorzystać jako środek zapobiegawczy przy nadciśnieniu i miażdżycy naczyń.

Sok z poziomek

Włóż kilogram dojrzałych poziomek do garnka i zasyp 1/2 kg cukru. Ugniataj łyżką do momentu, aż puszczą sok. Przykryj i pozostaw w zaciemnionym miejscu na 24 godziny. Następnie odcedź sok przez sitko o drobnych oczkach i przelej do słoików.

Ważne! Poziomki najlepiej przyrządzić zaraz po zebraniu, ponieważ są bardzo delikatne, w związku z tym łatwo ulegają uszkodzeniu, szybko pleśnieją i jeszcze szybciej gorzknieją.

Owoce poziomki dla urody

Surowe poziomki wybielają piegi, pomagają kontrolować wydzielanie sebum, a w połączeniu z jogurtem czy miodem mogą ich używać także posiadaczki cery suchej. Podobnie jak truskawek, nie poleca się maseczek z poziomek osobom z cerą naczynkową czy wrażliwą, ponieważ zawierają kwas salicylowy, który może podrażnić skórę.

Poziomki mogą wywoływać reakcje alergiczne!

Poziomki, podobnie jak truskawki, zawierają związki, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. W związku z tym uczuleniowcy przed spożyciem tych słodkich owoców powinni przeprowadzić próbę uczuleniową, np. wetrzeć odrobinę soku za ucho lub w delikatną skórę przedramienia. Jeżeli nie wystąpi obrzęk czy zaczerwienienie, oznacza to, że owoce nie są alergenami.

Właściwości lecznicze liści poziomki

Do celów leczniczych, oprócz owoców, służą także liście poziomki (Folium Fragariae), które zawierają:

ww. witaminę C i garbniki, które działają ściągająco także na skórę: zamykają pory i oczyszczają cerę tłustą i trądzikową;

oligomery – proantocyjanidyny działają przeciwwirusowo, antybakteryjnie, antyoksydacyjnie, przeciwrodnikowo; w związku z tym mogą przyspieszyć proces gojenia się ran czy złagodzić ból gardła.

flawonoidy (kwercetyna, rutyna) mają właściwości moczopędne. W medycynie ludowej stosuje się je w schorzeniach nerek i pęcherza. Wspomagają one proces usuwania z organizmu nadmiaru jodu, sodu i chloru oraz szkodliwych produktów przemiany materii, rozpuszczalnych w wodzie;

glikozydy - powstałe w procesie fotosyntezy cukry proste znajdują się w soku komórkowym w liściach poziomki. Glikozydy zwiększają przepuszczalność włosowatych naczyń krwionośnych.

Ważne! Glikozydy rozpadają się pod wpływem światła, po czym przechodzą w związki bezbarwne, dlatego po zerwaniu liście poziomki należy jak najszybciej poddać suszeniu w przewiewnym, zacienionym miejscu."

http://m.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/poziomki-wlasciwosci-lecznicze-owocow-i-lisci-poziomki_41749.html

Reasumując, mogą mi pomóc, a napewno nie zaszkodzą, więc będę skubać :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam na warsztaty permakulturalne na moim Rancho :)

Ziemia się szybciej kręci i czas szybciej ucieka

Ja to czuję od dłuższego czasu, że czas szybciej biegnie niż dawniej. Sądzę, że to ma związek z tym, że Ziemia zwiększyła obroty. Brakuje mi...