sobota, 25 sierpnia 2018

Suszenie śliwek domowym sposobem: krok po kroku

Pora ususzyć co się da na zapas zimowy :)
Zbieram i suszę zioła, mam też ochotę ususzyć grzyby, warzywa i owoce, a czego się nie da - to zawekuję 😉

Indianka

Suszenie śliwek domowym sposobem: krok po kroku

Suszenie śliwek domowym sposobem nie jest trudne i nie wymaga dużo pracy, zanim jednak do tego przystąpimy, musimy wybrać odpowiednie owoce. Śliwki przeznaczone do suszenia, powinny być w pełni dojrzałe, jędrne, zdrowe i nieuszkodzone.
  • Po oczyszczeniu należy je przepłukać wrzątkiem lub blanszować w gorącej wodzie przez kilkanaście sekund, co zmiękczy skórkę i pomoże usunąć z jej powierzchni woskowy nalot, utrudniający parowanie wody.
  • Po zblanszowaniu, śliwki należy wysuszyć na sitku, pozbawić pestek, a następnie umieścić na gęstej, metalowej kratce lub blasze do pieczenia wyłożonej pergaminem i wstawić do elektrycznego piekarnika.
  • Owoce powinny być suszone w dość niskiej temperaturze (55-60 st. C, nie może przekraczać 70 st. C), co zapobiega ich przegrzaniu, przypaleniu, pękaniu i nadmiernemu przesuszeniu oraz zmniejsza straty cennych składników odżywczych.
  • Podczas suszenia warto włączyć funkcję termoobiegu lub pozostawić uchylone drzwiczki piecyka, co pozwoli na lepszy przepływ ciepłego powietrza i znacznie przyspieszy proces suszenia.
  • Śliwki możemy pozostawić w piekarniku na dobę, ale jeśli nie chcemy ryzykować popękania skórki i nadmiernego wysuszenia owoców, możemy suszyć je na raty.
  • Pierwszy etap suszenia powinien odbywać się w niższej temperaturze (ok. 50 st.C ) i trwać ok. 4 godzin.
  • Po przestudzeniu owoców można rozpocząć drugie suszenie, które również powinno trwać kilka godzin, ale w nieco wyższej temperaturze (60-65 st. C).
Portrety roślin
Zamiast piekarnika do suszenia śliwek możemy wykorzystać elektryczną suszarkę do warzyw, w której owoce wysuszą się szybko i nie będą narażone na przypalenie.
Śliwki możemy też suszyć na słońcu, gdyż jest to z najlepszy i najbardziej ekologiczny sposób suszenia owoców i warzyw. Metodę tą możemy jednak zastosować tylko wtedy, gdy przez kilka dni panuje słoneczna, ciepła i sucha pogoda. Gotowe śliwki powinny mieć ciemną, lśniącą, pomarszczoną skórkę i elastyczny, dość miękki miąższ. Owoce należy zużyć w ciągu kilku miesięcy, przechowując je w lodówce lub w szczelnie zamykanym, szklanym pojemniku, wyłożonym pergaminem.

https://m.wymarzonyogrod.pl/zakladanie-ogrodu/owoce-i-warzywa-w-ogrodzie/suszone-sliwki-jak-ususzyc-sliwki-domowym-sposobem,29_3405.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam na warsztaty permakulturalne na moim Rancho :)

Ziemia się szybciej kręci i czas szybciej ucieka

Ja to czuję od dłuższego czasu, że czas szybciej biegnie niż dawniej. Sądzę, że to ma związek z tym, że Ziemia zwiększyła obroty. Brakuje mi...